Wydajny laptop

Posted on

Zakup laptopa najczęściej związany jest z niemałym wydatkiem, co jednak nie zagwarantuje nam wyboru urządzenia, z którego będziemy zadowoleni. Sam dobór sprzętu może być szczególnie utrudniony w przypadku osób, które nie miały styczności z technologią komputerową. Czym więc warto kierować się podczas zakupu laptopa?

Podzespoły, a wydajność

W laptopach najważniejszym podzespołem jest bez cienia wątpliwości procesor, który jest całym trzonem urządzenia i odpowiada przede wszystkim za wykonywanie wszelakich operacjiJedną z najgorszych rzeczy, którą można zrobić jest wybierać laptopa jedynie pod kątem atrakcyjności wizualnej. Jest to niezwykle mylne wrażenie. Dobór laptopa powinien odbywać się w pierwszej kolejności poprzez wybór dobrej jakości podzespołów, które są odpowiedzialne za otrzymywane wydajność, a co za tym idzie komfort pracy.

Procesor

W laptopach najważniejszym podzespołem jest bez cienia wątpliwości procesor, który jest całym trzonem urządzenia i odpowiada przede wszystkim za wykonywanie wszelakich operacji. Czym musi cechować się wydajne CPU? Za ten aspekt odpowiada przede wszystkim liczba rdzeni oraz taktowanie zegara. Dobrej jakości model winien mieć minimum 4 fizyczne rdzenie przy taktowaniu zegara co najmniej 3-3,5 GHz. Wyjątek stanowią jednostki niskonapięciowe, które charakteryzują się niskim poborem energii. Z reguły zegary taktowań w takich modelach są niskie, jednak w razie większego obciążenia moc potrafi znacznie wzrosnąć. Istotny element stanowi również proces technologiczny, który także ma spore znaczenie, a nowsze CPU posiadają lepsze technologie, które potrafią znacznie wpłynąć na wydajność.

Pamięć RAM

Kolejnym z podzespołów jest pamięć RAM, która stanowi drugi komponent typowo wydajnościowy. W tym aspekcie największą rolę odgrywa sama ilość pamięci. Absolutne minimum jak na dzisiejsze standardy to 8 GB, które zagwarantują poprawne działanie systemu operacyjnego oraz wykorzystywanych programów. Istotne znaczenie odgrywa również rodzaj zastosowanej pamięci. Najwydajniejsze modele DDR4 oferują najlepszą wydajność jednak i sporo kosztują. Rozsądniejszym i bardziej budżetowym rozwiązaniem jest zakup DDR3, które nadal poprawnie się spisują.

Jaki model wybrać?

Laptopem, któremu warto przyjrzeć się nieco bliżej jest Lenovo ThinkPad P1 (https://www.kuzniewski.pl/k4183,laptopy-lenovo-ibm-thinkpad-thinkpad-p-thinkpad-p1.html). Urządzenie cechuje się przede wszystkim wydajnym procesorem Intel Core Coffee Lake, które posiada sześć fizycznych rdzeni, a dwanaście wątków. Ponadto na pokładzie może znaleźć się do 64 GB pamięci RAM. Takie połączenie zagwarantuje osiągi na bardzo dobrym poziomie.

 

Obraz z news.lenovo.com